Počas návštevy Slovenska mal 4. februára 2017 Višvagurudži inšpirujúcu prednášku v Bratislave. S milosťou a múdrosťou veľkého Majstra sa Višvagurudži podelil o niekoľko veľmi jednoduchých a praktických rád na satsangu, ktorého sa zúčastnilo mnoho miestnych jogových cvičencov a medzinárodných bhaktov a ktorý bol pre ašpirantov na celom svete vysielaný v priamom prenose na www.swamiji.tv.

Vo svojej prednáške dal Višvagurudži praktické rady týkajúce sa konkrétnych jogových techník a princípov, ktoré nám môžu pomôcť vytvoriť silné a zdravé telo, zlepšiť pamäť, prekonať strach a nájsť vnútorný pokoj.

 

Zdravie tela, mysle a duše

Stres je príčinou mnohých ochorení tela a mysle. Nervozita, strach, neistota, pocit osamelosti atď. sú stresové reakcie, ktoré vznikajú v našom nervovom systéme a mozgu. Joga v dennom živote a ajurvéda ponúkajú pomoc pri týchto problémoch, napríklad v podobe nasledovných zásad a techník.

Správne stravovacie návyky

Pri udržiavaní zdravia nášho tela zohráva naša strava podstatnú úlohu. Jedzte sattvické, ekologicky vyprodukované potraviny: ovocie, zeleninu, šalát, orechy, mlieko a menej obilnín. Po jedle už nič nejedzte aspoň 6 hodín. Pite iba vodu. Ak chcete byť zdraví a silní, jedzte iba alpahar – vysokú kvalitu a nízku kvantitu. To je ten najlepší liek na zdravé telo, silné nervy, spoľahlivé orgány a silné svaly a kĺby.

Krije a ásany

Štyri razy do roka vykonajte šanka prakšálana kriju. Pri prvej šanka prakšálane je dôležité počas roku vedenie skúseného učiteľa.

Ašvini mudra krija (sťahovanie a uvoľňovanie svalov konečníka) aktivuje trávenie a vplýva na celé telo, prostredníctvom nervov a mozgu. Len pomocou tejto jednej krije môže náš nervový systém zosilnieť, zlepší sa naša pamäť, strach a úzkosť zmiznú a naše vnútro zaplní vnútorný pokoj.

Po jedle si sadnite na 10 minút do vadžrásany, čo pomôže tráveniu a udrží telo, myseľ a pamäť v rovnováhe.

Pránajáma

Pránajáma je veľmi dôležitá na udržiavanie dobrého zdravia a dobrej pamäti. Mozog je spojený s múládhára čakrou (koreňové centrum) prostredníctvom kundaliní šakti (božská energia). Cvičenie pránajámových techník umožní práne voľnejšie prúdiť všetkými čakrami a pomôže všetkým vnútorným orgánom a nervovému systému správne fungovať.

Mantra mieru

Pokiaľ ide o naše vlastné problémy, môžeme ich zvládnuť pomocou jogových cvičení. Problémy, ktoré sa však vyskytujú mimo nás, nie sme vždy schopní vyriešiť. Tieto problémy v nás môžu vytvárať pocit nešťastia, nervozity a úzkosti – môžeme sa však modliť. Modlitby a spievanie šánti mantry pomôže. Šánti znamená mier, vnútorný pokoj. Pokoj je v nás samotných. Nemôžeme ho získať zvonka. Šánti, vnútorný mier, začína v našich srdciach. Používanie tejto mantry v nás vytvára vnútorný pokoj a mier.

Zhrnutie Višvagurudžiho rád

Skúste počas celého roku:

· jesť iba ekologicky vyprodukované sattvické potraviny

· jesť menej – alpahar

· nejesť po dobu 6 hodín po jedle

· po jedle si sadnúť do vadžrásany na 10 minút

· pravidelne cvičiť pránajámu

· pravidelne cvičiť ašvini mudru

· vykonať štyri razy do roka šanka prakšálanu, pri zmene ročných období

· modliť sa a spievať šánti mantru

To vo vás vytvorí kaja kalapu – „zdroj mladosti“ (nemecky Jungbrunnen) vášho tela, mozgu, pamäte a nervov, a nájdete vnútorný pokoj.