Joga je tradičná veda o harmónii tela, mysle, vedomia a duše. Premiér kolísky jogy Indie, pán Narendra Modi, dal pred rokom podnet, na základe ktorého vyhlásila OSN 21. jún ako Medzinárodný deň jogy a včera prvýkrát prebehli oslavy tohto sviatku v rôznych kútoch sveta.

K oslavám sa pripojila aj Slovenská únia Joga v dennom živote a v 21 mestách Slovenska ponúkla pri tejto príležitosti možnosť širokej verejnosti oboznámiť sa s technikami, ktoré nám pomáhajú upevniť si zdravie, zvládať stres, upokojiť myseľ, naučiť sa uvoľniť a posilniť svoju imunitu. Spoločného cvičenia sa v jednotlivých mestách zúčastnilo viac ako 1000 ľudí.

Centrálne oslavy prebehli v nedeľu dopoludnia v Bratislave v rekreačnom areáli Kuchajda. Program organizovalo indické veľvyslanectvo v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové mesto, Spoločnosťou Joga v dennom živote, Jogovou spoločnosťou a Yoga Vidyalaya centrom. Podujatie slávnostne otvorili indický veľvyslanec na Slovensku, J. E. Shri Param Jit Mann, a starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, pán Mgr. Rudolf Kusý.

Ráno prvého letného dňa bolo chladné, ale priaznivcov jogy, ani úplných nováčikov, to neodradilo. Spoločne si zacvičili dynamickú zostavu Súrja namaskár – pozdrav Slnku a okrem vnútorného zahriatia po chvíli naozaj vyšlo slnko a v príjemnom počasí sa počet cvičiacich čoskoro rozrástol na vyše 200 ľudí.

Počas celého dopoludnia mali prítomní možnosť zacvičiť si rôzne cvičebné zostavy: zamerané na chrbticu, zostavu Khatu pranám, dychové cvičenia, kreatívnu jogu, jogu pre kĺby aj jogovú relaxáciu. Striedali sa pri nich cvičitelia Spoločnosti Joga v dennom živote, Jogovej spoločnosti a Yoga Vidyalaya, ktoré podujatie spoluorganizovali.

Lektori zrozumiteľne vysvetlili princípy, podľa ktorých sa joga cvičí, popísali účinky cvičení a dali všetkým zúčastneným vrátane okoloidúcich zvedavcov možnosť okúsiť zrnko jogovej praxe. Harmonickú atmosféru nedeľného dopoludnia ukončilo príjemné prekvapenie v podobe občerstvenia pripraveného profesionálnym vegetariánskym kuchárom.

Účastníci osláv Medzinárodného dňa jogy nabrali inšpiráciu a mnohí z nich si dali predsavzatie, že v cvičeniach budú pokračovať a benefity jogových techník využívať každodenne.
joga