Hatha je sila vôle a v tomto prípade znamená disciplinované cvičenie a konanie s použitím sily vôle a energie.

Hatha joga je cesta cvičenia a prečisťovania (vnútorného i vonkajšieho), preto sa v rámci štyroch tradičných ciest jogy považuje za ich súčasť. Pravidelné cvičenie daných cvikov vyžaduje vôľu a disciplínu, preto sa táto cesta nazýva cestou vôle a disciplíny – hatha jogou.

 

HA-THA, znamená tiež Mesiac - Slnko a znamená to, že prostredníctvom týchto cvičení možno dosiahnuť jednotu a rovnováhu slnečného a mesačného princípu.
K hatha joge patrí šesť očistných techník – šat krije alebo šat karmy. Na Západe sa k nej zvyknú priraďovať i ásany a pránajáma, ktoré v skutočnosti patria k radža joge.

 

Upozornenie: Všetky techniky popísané ďalej treba spočiatku vykonávať pod vedením cvičiteľa Systému Joga v dennom živote.

 


 

1. Nétí - prečisťovanie nosa

Sú dva druhy nétí: 


A) DŽALA NÉTÍ – nétí so slanou vodouhatha-yoga-kriyas

Popis cvičenia:

  • Do špeciálnej nádoby – kanvičky na nétí – nalejte teplú slanú vodu (voda by mala mať teplotu asi 38–40 °C, na 1 liter vody dajte asi 1 čajovú lyžičku soli). Nahnite sa nad umývadlo, zobáčik kanvičky zasuňte do pravej nosnej dierky (čím ju uzavriete) a začnite do nej liať vodu. Hlavu pritom majte naklonenú mierne dopredu a súčasne na ľavú stranu, aby voda mohla vytekať ľavou nosnou dierkou. Dýchajte otvorenými ústami.

  • Keď nosom pretečie asi polovica objemu vody, kanvičku vyberte a pomocou kapála bháti vyfúknite vodu najprv pravou, potom ľavou nosnou dierkou a nakoniec obidvoma nosnými dierkami súčasne. Potom zasuňte kanvičku do ľavej nosnej dierky, hlavu nakloňte doprava tak, aby voda mohla vtekať do pravej nosnej dierky. Zvyšnú vodu opäť vyfúknite pomocou kapála bháti (viď hathajogové krije 5).

  • Na záverečné vyčistenie nosa 3– 5-krát silno vyfúknite každou nosnou dierkou pri súčasnom uzavretí druhej dierky (ako pri čistení nosa). Dôležité je nechať pritom otvorené ústa, inak hrozí, že sa voda dostane do uší.

 Nétí by sa malo robiť každý deň ráno.

B) SÚTRA NÉTÍ – nétí s gumovým katétrom alebo navoskovanou bavlnou

Táto technika nétí sa robí pomocou napnutej bavlnenej šnúry navoskovanej včelím voskom alebo pomocou mäkkej gumenej hadičky. Vyžaduje však značnú prax. Po prvýkrát by ste ju preto mali skúšať len pod vedením učiteľa Systému Joga v dennom živote.
Podobne ako džala nétí aj sútra nétí pôsobí na celkové prečistenie nosa. Vďaka masážnemu účinku katétra je však oveľa intenzívnejšie ako pri výplachu slanou vodou.
Táto technika pomáha, napr. osobám, ktoré majú problémy s dýchaním pre úzke nosné dierky. Po zvládnutí môžete túto techniku robiť každý druhý alebo dokonca každý deň.

Účinok:
Priaznivo ovplyvňuje činnosť všetkých zmyslových orgánov v oblasti hlavy. Posilňuje zrak a pôsobí proti prílišnej únave očí (napr. pri dlhodobej práci s počítačom). Môže byť veľmi účinné pri bolestiach hlavy, posilňuje pamäť a schopnosť koncentrácie, pomáha pri mnohých problémoch s nosnými a čelnými dutinami. Pôsobí ako prevencia pri nádche a zápale čelných dutín. Pri pravidelnom vykonávaní môže odstrániť alebo aspoň zmierniť sennú nádchu a alergiu na peľ.

Upozornenie:
Nerobte pri prechladnutí, zápale čelových dutín a pri bolestiach uší.
Túto techniku je možné robiť 1– 2-krát týždenne, najlepšie ráno na lačný žalúdok.


 2. Dhauti - prečisťovanie pažeráka a žalúdka

Táto technika sa nazýva aj gadža karma alebo kuňdžara krijá (gadža, kuňdžara – slon). Keď je slonovi zle od žalúdka, strčí si chobot hlboko do pažeráka a vysaje obsah svojho žalúdka. Aj táto technika je teda odpozorovaná z prírody. Pomáha pri žalúdočnej nevoľnosti, keď sme zjedli niečo ťažko stráviteľné alebo pokazené, pri prekyslení žalúdka. Môže priniesť zlepšenie aj pri astme a alergii na určité potraviny.

A) DŽALA DHAUTI alebo kuňdžara krijá

Popis cvičenia:
Zmiešajte dva litre vody 40 °C teplej s jednou čajovou lyžičkou soli, postavte sa do stoja vzpriameného a postupne, pohár po pohári, ju všetku vypite. Potom sa mierne predkloňte, ľavou rukou ľahko tlačte na brucho a ukazovák a prostredník pravej ruky strčte do hrdla. Jazyk zatlačte nadol, čím vyvoláte nutkanie na zvracanie. O pol minúty všetku vodu vyvrátite.

Účinok:
Čistí žalúdok a priaznivo pôsobí proti prekysleniu organizmu, alergiám a astme. Odstraňuje zápach z úst. Upozornenie: Techniku nerobte pri zvýšenom krvnom alebo vnútroočnom tlaku.

B) SÚTRA DHAUTI

Popis cvičenia:
Asi 3 m dlhý a 10 cm široký pruh bavlny ponorte do misy s teplou slanou vodou (asi 1/2 čajovej lyžičky soli na 1 l vody). Pomaly, kúsok po kúsku ho prehĺtajte, až vám z úst zostane trčať len asi 20-centimetrový kúsok. Počas preĺtania môžete piť malé množstvá slanej vody. Celý proces trvá približne 5 minút. Potom látku rovnakým spôsobom pomaly vyťahujte. Ak sa niekde zadrhne, vypite trochu slanej vody. Po vytiahnutí bavlneného pásu bude spodná časť látky úplne žltá a zelená od žlče. Po prvýkrát robte túto techniku len pod vedením učiteľa Systému Joga v dennom živote.

Účinok:
Podobný ako pri džala dhauti. Čistí žalúdok a priaznivo pôsobí proti prekysleniu organizmu, alergiám a astme. Odstraňuje zápach z úst.


 

3. Naulí - krúženie brušnými svalmi

V joge platí pravidlo aspoň raz denne pohnúť každým svalom. To rozprúdi energiu a rozpustí bloky. S energiou je to ako s vodou – voda, ktorá sa nehýbe, sa stáva stojatou a nečistou; tečúca voda však zostáva čistá. Preto by sme mali aj my denne precvičovať svoje brušné svaly a črevá. Naulí veľmi účinne pomáha tráviť a vylučovať. Ako prípravné cvičenie je dobré vykonávať nasledujúcu techniku:

A) AGNISÁRA KRIJÁ – prípravné cvičenie

Popis cvičenia:bandhas
Postavte sa do mierneho stoja rozkročného. > Zhlboka sa nadýchnite nosom. >Úplne vydýchnite ústami a zadržte dych. Ľahko pokrčte kolená a oprite sa dlaňami o stehná. > Napnite ruky. Chrbát je rovný, hlava vzpriamená. > Uvoľnite brušné svaly a 10– 15-krát mohutne a rýchlo pohnite brušnou stenou smerom dovnútra a von pomocou falošného nádychu. > Nadýchnite sa nosom a narovnajte sa. > Cvičenie zopakujte 3– 5-krát.

Účinok:
Agnisára krijá aktivizuje manipúra čakru a prebúdza, tzv. tráviaci oheň. Podporuje látkovú výmenu, posilňuje imunitný systém a pomáha pri cukrovke.

Upozornenie:
Robte len s prázdnym žalúdkom. Počas tehotenstva, menštruácie a po operácii brucha túto techniku nevykonávajte. Pri ochoreniach čreva a pankreasu sa najprv poraďte s lekárom.
Po niekoľkých týždňoch cvičenia agnisára krije, môžete prejsť k nácviku naulí.

 

B) NAULÍ

Popis cvičenia:
Postavte sa do mierneho stoja rozkročného. > Zhlboka sa nadýchnite nosom. >Vydýchnite ústami a s rovným chrbtom sa predkloňte. Mierne pokrčte kolená a oprite sa dlaňami o stehná. Vtiahnite bočné brušné svaly a súbežne s tým vysuňte priamy brušný sval. Vyvoláte tým silný dojem víru v celej brušnej dutine. > Keď sa dostaví potreba nádychu, nadýchnite sa a s nádychom sa narovnajte. > Tento postup môžete opakovať 5– 6-krát alebo tak dlho, pokiaľ sa unavia brušné svaly. >Po nejakom čase sa vám podarí pohybovať priamym brušným svalom sprava doľava a naopak a neskôr s ním robiť aj kruhovité pohyby.

Účinok:
Naulí posilňuje brušné svaly, masíruje črevá a orgány v podbruší, upravuje krvný tlak a pôsobí ako prevencia proti cukrovke. Pomáha pri „pálení záhy“ a pri kožných problémoch (akné). Naulí je jedno z najlepších cvičení pre naše zdravie, pretože povzbudzuje a upravuje celý zažívací systém. Mnohé choroby majú svoj pôvod v procese zažívania: bolesti hlavy, kožné ochorenia, veľakrát tiež rakovina. Vznikajú v dôsledku pôsobenia jedovatých látok a nečistôt, ktoré sa včas nevylúčili z tela a usadili sa v ňom.

Upozornenie:
Cvičte s prázdnym žalúdkom. Počas tehotenstva alebo pri obličkových a žlčníkových kameňoch cvičenie nevykonávajte.


4. Basti a šankha prakšalána - dokonalá očista tráviaceho traktu

Dhauti prečisťuje hornú časť zažívacieho traktu, basti a šankha prakšálana úplne vyprázdňujú črevá a dôkladne prečisťujú celý tráviaci trakt.
Basti sa pôvodne robievalo v rieke – v podrepe alebo v sede na stolčeku. Pomocou naulí sa voda nasala do čriev a niekde mimo rieky sa zase nechala vytiecť. Dnes sa táto technika zameraná na očistu spodnej časti čriev používa vo forme klystíru (vtoku tekutiny). Šankha prakšálana očisťuje celý zažívací systém (od dutiny ústnej až po konečník).
Robí sa ráno na lačný žalúdok. Prvé tri šankha prakšálany by sa mali bezpodmienečne robiť pod vedením cvičiteľa Systému Joga v dennom živote.

Šankha prakšálana by sa mala vykonávať štyrikrát do roka pri zmenách ročných období, pretože v tomto čase sa menia aj naše biorytmy. Minimálne by sme ju však mali absolvovať dvakrát ročne: od polovice októbra do začiatku novembra a od polovice marca do začiatku apríla.

Účinok:
Šankha prakšálana čistí krv, zbavuje telo jedovatých splodín a prispieva k dobrému tráveniu. Pôsobí proti všetkým alergiám (napr. proti sennej nádche) a kožným chorobám (napr. proti akné, neurodermitíde alebo lupienke). Pomáha odstraňovať jarnú únavu a harmonizuje myseľ.

Upozornenie:
Šankha prakšálana sa nemá robiť vo veku do 15 rokov, v čase tehotenstva, počas menštruácie, pri žlčových a obličkových kameňoch, veľmi nízkom krvnom tlaku, nedostatočnej funkcii obličiek, pri problémoch s tráviacou sústavou (zápaly, vredy), ťažkej cukrovke, pruhu ani pri duševných poruchách.


 

5. Kapála Bháti Pránajáma - prečistenie čelnej dutiny

Popis cvičenia:
Ľahko sa predkloňte a krátko a prudko vydychujte nosom. Nadychujte ústami, ktoré počas celého cvičenia zostávajú pootvorené (pre vyrovnanie tlaku).
Cvičenie je možné robiť obidvoma nosnými dierkami naraz alebo len jednou z nich tak, že druhá nosná dierka sa z vonkajšej strany uzavrie prstom (kapála bháti robíme spontánne napr. pri smrkaní).
Po vykonaní kapála bháti by ste mali 1–2 minúty odpočívať.

 

Účinky:
Cvičenie nás osviežuje a dodáva nám novú energiu, prekrvuje celú oblasť čela a nosa, pomáha pri zápaloch čelných a vedľajších dutín, prečisťuje nos a posilňuje dýchacie orgány, odstraňuje stres a celkovo upokojuje. Ak ho vykonávame pred meditáciou, prináša vnútorný pokoj.

 

Upozornenie:
Zo začiatku môže kapála bháti vyvolať ľahký závrat, ktorý po niekoľkých cvičeniach väčšinou ustúpi.

 


 

6. Trátak - koncentrácia na bod alebo na plameň sviečky

Popis cvičenia:
Posaďte sa do meditačnej pozície pred sviečku a zavrite oči. Pri meditácii si v duchu opakujte svoju mantru.
Oči by mali byť od sviečky vzdialené asi na dĺžku ruky, knôt by sa mal nachádzať vo výške hrudníka. Príliš vysoko umiestnená sviečka môže vyvolávať napätie v oblasti medzi obočím alebo pálenie očí. Plameň musí byť nehybný, nesmie sa ho dotknúť ani závan vzduchu.
Otvorte oči a bez žmurkania pozerajte do plameňa. Plameň má tri farebné časti: pri knôte je zafarbený do červena, v strede je jasnobiely a na hrote ľahko dymiaci. Sústreďte sa na vrchol jeho najsvetlejšej časti.
Znovu zavrite oči. Ak vo svojom vnútornom priestore uvidíte plameň, sústreďte sa naň; nenechajte sa však týmto obrazom unášať ani sa naň príliš neupínajte, inak vám zmizne.
Cvičenie opakujte 3-krát. Trátak by ste mali cvičiť pomaly a postupne: zo začiatku sa dívajte do plameňa 10–15 sekúnd. Výdrž postupne zvyšujte tak, aby ste po uplynutí jedného roka boli schopní hľadieť do plameňa asi 1 minútu a aby ste sa asi 4 minúty dokázali sústreďovať na jeho vnútorný odraz. Tento limit by ste však v žiadnom prípade nemali prekročiť.
Trátak možno cvičiť aj s koncentráciou na biely bod na čiernom papieri alebo na čierny bod na bielom papieri. Ak sa budete sústreďovať na biely bod, za zatvorenými viečkami sa objaví ako bod čierny a naopak.

 

Účinok:
Trátak prečisťuje oči, posilňuje očné svaly a zlepšuje zrak a pamäť. Pomáha pri ťažkostiach so zaspávaním a pri nočnom pomočovaní. Posilňuje silu sústredenia, preto je vhodný i pre školopovinné deti. Rozvíja intuíciu, schopnosť vizualizácie a silu vôle.

 

Upozornenie:
Cvičenie nie je vhodné pre osoby s psychickými problémami. Hlavne pri sklonoch k schizofrénii či halucináciam sa trátak cvičiť nesmie.

Všetko, čo robíš, sa ti skôr či neskôr vráti. Len ty sám si zodpovedný za všetko, čo sa stane. Svoj život držíš vo svojich rukách. Cíť sa voľný; nebuď na nikom a na ničom závislý. Každému pomáhaj. Miluj svoju rodinu, svojich priateľov a všetky živé bytosti. Ži pozitívny, duchovný a zdravý život.