Khatu pranám

Khatu pranám - Pozdrav Khatu

Cvičebná zostava pôsobí vyvažujúco a harmonizujúco na telesnú, psychickú a duchovnú stránku človeka.

Na telesnej úrovni posilňuje, naťahuje a uvoľňuje svaly, väzy a kĺby celého tela. Zväčšuje vitálnu kapacitu pľúc a prehlbuje dýchanie, čím podporuje voľnejšie prúdenie energie telom. Povzbudzuje krvný obeh a odstraňuje únavu. Zvýšeným prekrvením hlavy zlepšuje koncentráciu i zrak. Khatu pranám tiež zvyšuje pohyblivosť chrbtice a podporuje správnu funkciu vnútorných orgánov i žliaz. Pravidelné a disciplinované cvičenie tejto zostavy priaznivo pôsobí na celú nervovú sústavu. Odstraňuje nervozitu, stres, depresie a emocionálne výkyvy.

Na duchovnej úrovni predstavuje Khatu pranám, tzv. kozmický tanec – harmonický súbor mudier (duchovno-energetických pozícií). Má veľmi priaznivý a intenzívny vplyv na energetické centrá (čakry) a zlepšuje prúdenie životnej energie (prány) v celom tele. Zlaďuje tattvy (prvky) a biorytmy. Harmonizuje telo, dych a nervový systém, pôsobí upokojujúco. Rozširuje vedomie a rozvíja schopnosť vnímať životnú energiu.

Keď budete cvičiť 4 až 6 kôl Khatu pranám raz alebo dva razy denne, zvlášť, keď sa cítite unavení alebo oslabení, získate vitalitu a sviežosť.
Ako cvičiť Khatu pranám nájdete na nasledujúcom odkaze.

Účinky:

  • Pozícia 1 + 19khatu-pranam-2

Naťahuje všetky svaly a väzy trupu, čím pôsobí na orgány v brušnej a hrudnej dutine. Hrudník sa roztvára a dych sa šíri do všetkých oblastí hrudného koša, predovšetkým do bočných častí. Energia prúdi voľnejšie telom, zvlášť do končatín. Pôsobí na višuddhi čakru.

  • Pozícia 2 + 18khatu-pranam-3

Zvýšené prekrvenie hlavy rozvíja koncentráciu. Ásana upokojuje, odstraňuje únavu, nervozitu a depresie. Uvoľňuje oblasť šije i pliec, prehlbuje dýchanie do chrbtovej časti hrudníka a pomáha uvoľňovať zablokovanú chrbticu. Pri pohyboch bránice počas dýchania dochádza tlakom na stehná k jemnej masáži vnútorných orgánov brucha. Pôsobí na múládhára čakru (hlavne ak sa cvičí súčasne s ašviní mudrou).

  • Pozícia 3 + 17khatu-pranam-4

Naťahuje celú chrbticu a pôsobí proti zaoblenému chrbtu. Pozícia uvoľňuje panvovú oblasť a priaznivo ovplyvňuje orgány v podbruší. Podporuje hlboký bránicový dych, ktorý povzbudzuje tok energie v celom tele.

  • Pozícia 4 + 16khatu-pranam-5

Naťahuje celú chrbticu a prednú časť tela. Povzbudzuje prúdenie energie a usmerňuje dych do natiahnutých častí hrudníka. Prekrvuje všetky orgány panvy, brušnej a hrudnej dutiny a stimuluje funkciu žliaz. Pôsobí upokojujúco pri rozrušení a silných emóciách. Posilňuje svaly chrbta, rúk a pliec. Natiahnutie chrbta a bedrových svalov (ohýbačov bedier) pôsobí ako prevencia proti zaoblenému chrbtu, preto je táto ásana vhodná najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním. Harmonizuje svádhišthána čakru.

  • Pozícia 5 + 15khatu-pranam-6

Posilňuje celé telo. Povzbudzuje krvný obeh a osobitne podporuje prekrvenie hlavy, čím odstraňuje únavu a rozvíja koncentráciu a zrak. Naťahuje lýtkové svaly, priaznivo pôsobí pri presilených chodidlách a podporuje spätný tok krvi v žilách. Pozícia harmonizuje tok energie v celom tele a pôsobí aktivizujúco na sahasrára čakru.

  • Pozícia 6 + 14khatu-pranam-7

Naťahuje chrbát, svaly bedrových kĺbov a panvového dna. Podporuje správne držanie tela, zdravé trávenie a prehlbuje dych. Pôsobí na anáhata čakru.

  • Pozícia 7 + 13

Naťahuje celý trup, najmä však bočné časti hrudníka. Pľúca sa v tejto pozícii môžu dobre rozpínať, dych preniká khatu-pranam-8rovnomerne do všetkých oblastí pľúc. Pozícia zlepšuje aj rovnováhu a stabilitu nôh. Natiahnutím chrbta a bedrových kĺbov prispieva tiež k správnemu držaniu tela a pripravuje ho na uvoľnený meditačný sed. Pôsobí na višuddhi čakru.


  • Pozícia 8 + 12 (rovnako ako 6 + 14)khatu-pranam-7
  • Pozícia 9 + 11

V tejto pozícii sa môže uvoľniť celé telo. Celá chrbtica, ramenný pletenec a ruky sú zbavené napätia a dochádza k ich khatu-pranam-9intenzívnemu prekrveniu. Pozícia pôsobí priaznivo na funkcie všetkých orgánov a svalov, osobitne zmyslových orgánov hlavy (oči, uši atď.). Naťahuje svaly chrbta a svaly na zadnej strane nôh. Aktivizuje manipúra čakru.


  • Pozícia 10khatu-pranam-10

Udržuje telo pružné, harmonizuje tok energie a povzbudzuje činnosť všetkých žliaz. Prehlbuje dych, povzbudzuje trávenie a pomáha pri ochoreniach hrdla. Harmonizuje višuddhi čakru.

Upozornenie: Necvičte pri vysokom krvnom tlaku alebo závratoch.