Teraz stojíte pred posledným a najvyšším stupňom ásan – PADMA ÁSANOU – lotosovou pozíciou, resp. rôznymi pozíciami v 8-6 Xpadma ásane.

Padma ásana je popri širša ásane známa ako najvyššia, tzv. „kráľovská“ pozícia. Prečo je práve táto ásana taká významná? Je to jediný sed, pri ktorom je chrbtica úplne vystretá, a to umožňuje maximálne uvoľniť pľúca na dýchanie. Predovšetkým však otvára čakry pozdĺž chrbtice, a tým aktivizuje zodpovedajúce fyziologické centrá. V tejto ásane sa začínajú rozvíjať vlastnosti každej čakry, prostredníctvom čoho sa jogovému ašpirantovi otvárajú rozmanité úrovne vedomia. Preto jogíni pri hlbokej meditácii sedia vždy v padma ásane.

Lotos má pre jogína a jogového ašpiranta veľký význam. V mytológii je lotosový kvet znamením krásy, čistoty a duchovnosti. Kvet lotosu je pre jogína tiež znamením Božského vedomia a lásky. Kto medituje na lotosový kvet, môže uskutočniť jeho dokonalosť vo svojom vnútri. Pre toho, kto vo svojom vnútri nájde Božský lotos, sa hľadania skončilo.

 „Čím viac múdrosti budeš mať, tým pokornejšia bude tvoja myseľ. Čím viac pochopenia rozvinieš, tým prospešnejšie bude tvoje konanie. Čím viac dobra bude prebývať v tvojom srdci, tým väčšia bude tvoja láska k všetkému.“ Svámidží

Ako cvičiť tieto cvičenia, nájdete na tomto odkaze alebo si môžete kúpiť knihu Systém Joga v dennom živote vo svojom najbližšom stredisku JVDŽ, prípadne si ju môžete objednať online.